Artykuły i porady

Ubezpieczenie OC - obalamy mity

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

Ubezpieczenie OC - obalamy mity

Wokół ubezpieczenia OC narosło wiele mitów. Najczęściej źródłem ich są zasłyszane opinie innych ludzi, porady znajomych czy po prostu nasza niewiedza na ten temat. W artykule obalamy mity o ubezpieczeniu auta.

Mit pierwszy: OC nie jest potrzebne. Nic bardziej mylnego. Mit ten jest rozpowszechniany przez kierowców, którzy nigdy nie byli sprawcami wypadku. Po pierwsze ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem wszystkich pojazdów zarejestrowanych na terenie Polski - obowiązek jego posiadania nakłada na kierowców ustawa. Ubezpieczenie OC chroni nas przed finansowymi konsekwencjami szkód, które wyrządziliśmy w związku z ruchem naszego samochodu innym uczestnikom. Oznacza to, że jeśli spowodujemy wypadek drogowy, nie będziemy musieli martwić się, z czego pokryjemy koszty. Ponadto za brak ważnego ubezpieczenie OC grożą nam wysokie kary. Zatem oszczędzanie na OC to po prostu głupota.

Porównaj ubezpieczenia OC. Znajdź najtańszą polisę dla siebie >>

Mit drugi: tanie OC oznacza tanią ochronę. Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC jest w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym dokładnie taki sam. Nie zmieni się on również nawet jeśli zapłacimy za nie więcej. W związku z tym poszukując ubezpieczenia OC możemy się kierować tylko ceną - nie ma sensu przepłacać.

Mit trzeci: Należy wybierać ubezpieczycieli polecanych przez innych, bo są najtańsi. To, że sąsiad uzyskał w danym towarzystwie ubezpieczeniowym niską składkę, nie oznacza, że Ty również taką otrzymasz. Cena polisy OC zależy od wielu czynników, związanych i bezpośrednio z autem i z samym kierowcą. Ponadto również każdy ubezpieczyciel ma swój własny kalkulator ubezpieczenia i w związku z tym każdy z ubezpieczyciel trochę inaczej nalicza wysokość składki.

Mit czwarty: Jeśli kupiłem używane auto, mam 30 dni na wypowiedzenie umowy OC zawartego przez poprzedniego właściciela. Już nie. Po nowelizacji ustawy nowy właściciel pojazdu może wypowiedzieć polisę OC w dowolnym momencie jej trwania. Warunkiem jest tylko to, że musi zrobić to na piśmie.

 

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Polecamy

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności