Finanse osobiste

Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kuszą klientów ich niskim oprocentowaniem. Jednak w rzeczywistości może być ono większe, niż podane na ulotkach. O czego to wynika?

Niskie oprocentowanie produktów kredytowych, mocno eksponowane w materiałach promocyjnych, to tak zwane oprocentowanie nominalne. W jego skład wchodzi wartość międzybankowej stopy procentowej WIBOR oraz wysokość marży kredytowej. Pierwszy wskaźnik jest zmienny, jego wartość, ustalana co miesiąc, uzależniona jest od wartości aktualnych stóp procentowych NBP. Marża natomiast jest stała przez cały okres spłaty zobowiązania, przy czym niektóre banki umożliwiają negocjowanie jej wysokości, bądź uzależniają ją od zakupu innych produktów bankowych.

Oprócz oprocentowania nominalnego istnieje również RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli w skrócie oprocentowanie rzeczywiste. Oprócz części składowych oprocentowania nominalnego, na oprocentowanie rzeczywiste składa się kilka innych czynników.

Pierwszym z nich jest prowizja za udzielenie kredytu lub pożyczki. Jest to jednorazowa opłata, zwykle wyrażona jako procentowa wartość kwoty kredytu. Niektóre banki oferują kredyty i pożyczki bez prowizji, bądź jej obniżenie poprzez zakup innych produktów.

Drugim czynnikiem są różnego rodzaju ubezpieczenia spłaty kredytu. Mogą to być polisa na życie, ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy lub jej utraty, a w przypadku kredytu hipotecznego ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Ostatnim ważnym składnikiem RRSO jest wysokość miesięcznej raty, czyli suma wszystkich pozostałych kosztów kredytu.

Należy pamiętać, iż zgodnie z ustawą banki mają obowiązek oprócz wysokości oprocentowania nominalnego na materiałach promocyjnych zamieszczać wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności