Artykuły i porady

Jaka kara za brak oc?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 3.50 (1 Głos)

Jaka kara za brak oc?, polisa oc, ubezpieczenie ok, kara za brak oc

Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w porównaniu do kary za jej brak, a zmniejsza się jeszcze jeśli weźmiemy pod uwagę konsekwencje spowodowania wypadku przez kierowcę auta nie posiadającego oc.

Ubezpieczenie oc jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Zapewnia odszkodowanie osobom, które zostały poszkodowane w wypadku drogowym. Jeśli posiadasz wykupioną polisę oc, płacisz składkę, z której w razie ewentualnej kolizji czy właśnie wypadku, poszkodowanym osobom zostanie wypłacone odszkodowanie. Obowiązek wykupienia polisy oc posiadają: samochody, motorowery, motocykle, ciągniki rolnicze, przyczepy, a także pojazdy wolnobieżne (wyłączając pojazdy wolnobieżne użytkowane przez rolnika na gospodarstwie rolnym).

Co więcej – wykupienie polisy oc jest konieczne nawet jeśli nim nie jeździsz, a pojazd jedynie stacjonuje w garażu. Kierujący pojazdem zobowiązany jest do posiadania dowodu zawarcia umowy oc z towarzystwem ubezpieczeniowym lub potwierdzenia opłacenia składki. Na wezwanie upoważnionych organów kierujący ma obowiązek okazania jednego z tych dokumentów.

Do skontrolowania, czy kierowca ma ubezpieczenie oc mają prawo przede wszystkim Policja, organy celne, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego. Jeśli na żądanie nie zostanie okazany takowy dokument, kontrolowanego czeka kara za brak oc. Wysokość tej opłaty jest różna w zależności od pojazdu. W przypadku auta osobowego jest to dwukrotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, dla autobusów i ciężarówek - trzykrotność, natomiast od motocykli wymaga się tylko jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia.

Oblicz składkę, wykup polisę on-line lub przez telefon

Kara za brak oc zależna jest również od tego, jak długo jesteśmy bez oc. Jeśli okres ten wynosi do 3 dni zapłacimy 20% kwoty, o której mowa wyżej, do 14 dni - 50%. Jeśli bez ubezpieczenia pozostajemy powyżej 14 dni - wówczas kara za brak oc wyniesie nas 100% tej kwoty.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności