Artykuły i porady

Wypowiedzenie umowy oc - co musisz wiedzieć?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 2.25 (2 Głosów)

Wypowiedzenie umowy oc - co musisz wiedzieć?

Umowę oc zazwyczaj zawiera się na okres 12 miesięcy. Kiedy i w jakim wypadku możemy wypowiedzieć umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, a w jakich sytuacjach nawet powinniśmy to zrobić?

Jeśli dotychczas ubezpieczałeś samochód u jednego ubezpieczyciela, ale inny zaproponował Ci niższą składkę bądź dodatkowe korzyści, jak atrakcyjny pakiet ubezpieczeniowy, możesz zrezygnować z usług jednego, a zewrzeć umowę z drugim. Jednakże musisz zrobić to w terminie, tzn. wypowiedzenie umowy OC powinieneś złożyć nie później niż na 1 dzień przed upływem aktualnego okresu ubezpieczenia, określonego w umowie oc.

Oznacza to, że jeśli zawarłeś umowę 20 listopada, wypowiedzenie umowy oc powinieneś złożyć najpóźniej 19 listopada. Dopilnowanie tego terminu jest bardzo ważne, ponieważ zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jeśli właściciel samochodu nie powiadomił towarzystwa ubezpieczeniowego o swojej rezygnacji, umowa zostanie przedłużona automatycznie na następne 12 miesięcy.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia oc?

Wypowiedzenie umowy oc koniecznie musi mieć formę dokumentu - z datą i podpisanego przez Ciebie. Najprościej skorzystać z druków wypowiedzenia umowy oc, które towarzystwa ubezpieczeniowe często zamieszczają na swoich stronach. Najlepiej taki dokument jest zanieść osobiście do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli nie jest to możliwe, możesz przesłać je ubezpieczycielowi faxem, lepiej jednak zawsze przed upływem terminu się z nim skontaktować i upewnić, czy takie pismo do niego dotarło.

Pakiet OC+AC dla Twojego samochodu. Porównaj oferty!

Do niedawna automatycznie przedłużone ubezpieczenie oc było dla kierowców dość kłopotliwe, bowiem potrafiło doprowadzić do tzw. "podwójnego ubezpieczenia OC" - kiedy kierowca nie wypowiedział umowy w terminie, a już zawarł ją z innym towarzystwem. W konsekwencji otrzymywał żądanie zapłaty składki od obu zakładów. Problemy te zakończyła regulacja ustawy, która weszła w życie na początku tego roku. Obecnie kierowca może rozwiązać umowę w każdej chwili, musi jedynie posiadać już polisę oc wykupioną w innym towarzystwie.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

Finanse osobiste

  1. Bankowe Produkty Kredytowe

    Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

    Czytaj dalej

  2. Jak porównywać oferty kredytów?

    Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

    Czytaj dalej

  3. Najlepsze konta osobiste

    Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

    Czytaj dalej

  4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

    Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

    Czytaj dalej

  5. Oszczędzaj z bankiem

    Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności