Finanse osobiste

Jak porównywać oferty kredytów?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu dodatkowymi pieniędzmi, możemy skorzystać z różnego rodzaju kredytów oferowanych przez banki. Propozycji na rynku jest bardzo dużo, dlatego też warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem.

Najważniejszą kwestią przy wyborze oferty kredytu jest jego Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Na materiałach promocyjnych zazwyczaj jej wartość podana jest mniejszym drukiem, ponieważ znacznie przewyższa mocno wyeksponowane oprocentowanie nominalne. To z kolei składa się jedynie ze zmiennej stawki WIBOR oraz marży, podczas gdy RRSO obejmuje znacznie więcej elementów.

Warto zatrzymać się przy marży kredytowej, ponieważ część banków umożliwia negocjowanie jej wysokości, bądź zmniejszenie po spełnieniu wyszczególnionych warunków. Warto wiedzieć, co należy zrobić, by obniżyć miesięczny koszt zobowiązania. Najczęściej banki warunkują zmniejszenie wysokości marży, jeśli klient skorzysta z innych produktów bankowych, na przykład założy konto osobiste lub zamówi kartę kredytową.

Największym kosztem związanym z kredytem może być prowizja za jego udzielenie. Zazwyczaj stanowi ona kilka procent wartości kwoty, o jaką się ubiegamy. Oczywiście istnieją oferty kredytów, które nie wymagają płacenia prowizji. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może wiązać się z obowiązkiem wykupu specjalnego pakietu ubezpieczeń.

Przedstawiliśmy najważniejsze koszty związane z kredytem, o których trzeba pamiętać przy wyborze odpowiedniej oferty. Jeśli jednak wiąż nie mamy pewności którą z nich wybrać, bądź chcemy po prostu potwierdzić naszą decyzję, warto skorzystać z internetowych porównywarek kredytowych, np. Comperia.pl. Po wpisaniu do prostego formularza kliku podstawowych danych, jak kwota kredytu, czy okres spłaty, otrzymamy zestawienie najlepszych ofert.

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Polecamy

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności