Artykuły i porady

Jak naliczane są zniżki w OC?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 3.75 (4 Głosów)

Jak naliczane są zniżki w oc?

Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jednak jego cena u różnych ubezpieczycieli może się bardzo różnić. Wynika to stąd, że towarzystwa korzystają ze swoich własnych szacunków i w różny sposób uwzględniają stałe czynniki, które zawsze mają wpływ na oc oraz zniżki bądź zwyżki kierowcy. Jak ubezpieczyciele naliczają OC?

Wyjściowymi kryteriami, które są uwzględniane przy wyliczaniu składki oc są: rodzaj samochodu, pojemność skokowa silnika, ładowność, miejsce zarejestrowania auta. Ważne są też: przeznaczenie i charakter auta (czy jest to taksówka, samochód dostawczy czy też przeznaczony do nauki jazdy), czy jest on garażowany oraz jak często jest użytkowany.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie uzależnia wysokości OC od wartości oraz od wieku samochodu. Dopiero po wyliczeniu składki oc przy uwzględnieniu tych czynników ubezpieczyciela naliczają zniżki bądź zwyżki w OC. Kierowca jest tu analizowany pod kątem ryzyka szkodliwości: jego wiek, płeć, lata posiadania prawa jazdy oraz to, ile lat jeździł bezszkodowo. Według statystyk najmniej kolizji i wypadków powodują kobiety i osoby starsze, a najwięcej młodzi i niedoświadczeni kierowcy.

OC - oblicz dla siebie, porównaj i wykup online

Zwyżki zatem, zazwyczaj w wysokości 10%, naliczane są osobom do 25 roku życia oraz kierowcom, którzy dopiero uzyskali prawo jazdy. Im niższy wiek i niższy okres posiadania prawa jazdy, tym wyższa zniżka. Zwyżka w ubezpieczeniu oc może też być zwiększona z liczba miejsc pojazdu, nie zrobionym przeglądem technicznym auta, a nawet opłatą składki oc w ratach.

Natomiast kierowca, który przez 7-8 lat jeździł bez wypadku czy kolizji może liczyć na maksymalne, 60%-owe zniżki w ubezpieczeniu OC. Na najtańsze OC może zatem liczyć kierowca z dobrymi kryteriami wyjściowymi oraz maksymalną liczbą lat bezszkodowej jazdy. Na najdroższe - młody kierowca, który jeszcze nie zdążył doczekać się zniżek.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności