Artykuły i porady

Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 1.50 (1 Głos)

Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej, rok 2013 przynosi nam pewne zmiany również w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Przeczytaj, jakie zmiany obowiązują Ciebie i Twoje auto.

Polisa oc jest obowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym, do którego zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Obowiązek ten nakłada na nas artykuł 23 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

OC samochodu należy wykupić nawet wówczas, gdy pojazdu nie używamy na co dzień, nie jeździmy nim czy po prostu stoi on w garażu. Z polisy oc wypłacane jest odszkodowanie za szkody powstałe w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu. Zatem polisa ta chroni tylko poszkodowanych w wypadkach drogowych. Wypłacane są z niej świadczenie majątkowe, które mają pokryć i koszty leczenia ofiar wypadku i zniszczenia samochodu ofiar wypadku. Sam właściciel samochodu opłacający OC nie uzyska rekompensaty za zniszczenia swojego samochodu ze swojej polisy.

Dowód opłaconej składki OC powinniśmy mieć zawsze ze sobą jadąc samochodem, tak aby móc go okazać w razie kontroli przez uprawnione do tego organy. Jaka kara za brak OC? Tu następują istotne zmiany w wysokościach kar za brak oc samochodu. Od stycznia podstawowa kara za brak OC wynosić będzie 3,2 tys. czyli prawie 7 proc. więcej niż dotychczas. A zatem w przypadku samochodów osobowych jest to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla samochodów ciężarowych kara będzie wynosiła trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Wysokość kary za brak oc samochodu będzie też zależała od długości jego nie posiadania, a więc jeśli kierowca nie ma polisy oc do 3 dni - zapłaci 20 proc. kary, do 14 natomiast - 50 proc. kary.

Porównaj ubezpieczenia OC i AC w 55 towarzystwach

Nową zmianą w ubezpieczeniach samochodowych w 2013 roku jest też fakt, że kobiety zapłacą więcej za oc. Dotychczas w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kobiety płaciły niższą składkę oc z racji tego, ze statystycznie powodują mniej wypadków i kolizji drogowych. Sejm przyjął nowe przepisy wynikające z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok ten zakazał różnicowania składek ze względu na płeć, co miało zakończyć dyskryminację w dziedzinie ubezpieczeń.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

Finanse osobiste

  1. Bankowe Produkty Kredytowe

    Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

    Czytaj dalej

  2. Jak porównywać oferty kredytów?

    Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

    Czytaj dalej

  3. Najlepsze konta osobiste

    Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

    Czytaj dalej

  4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

    Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

    Czytaj dalej

  5. Oszczędzaj z bankiem

    Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności