Artykuły i porady

Brak oc u sprawcy wypadku

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (1 Głos)

Brak oc u sprawcy wypadku oc samochodu brak oc samochodu polisa oc

Mimo, że liczba wypadków drogowych w Polsce systematycznie się zmniejsza, to jednak wciąż jest ich bardzo dużo. Szacuje się, że liczba ta jest dwa razy większa niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Często jest to u nas szczególnie widoczne przy drogowych podsumowaniach okresów świątecznych, ferii czy chociażby długich weekendów. Jak podaje PAP - od środy do niedzieli na drogach zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych.

Wymówką nie mogą tu być już złe stany polskich dróg, jako że ich stan z roku na roku coraz bardziej się poprawia. Akcja modernizacji dróg krajowych zakrojona jest na szeroką skalę, oddawana jest coraz to większa liczba dróg ekspresowych i autostrad. Jak twierdzą eksperci - paradoksalnie - właśnie dobra jakość dróg może przyczyniać się do zwiększenia liczby wypadków, jako że kierowca na takiej drodze pewniej się czuje i przyśpiesza.

Niestety, wciąż przodujemy też, jeśli chodzi o liczbę kierowców prowadzących auto "pod wpływem". Według danych PAP w listopadowy weekend policja zatrzymała 1837 nietrzeźwych kierowców. I to mimo wielu policyjnych apeli i akcji oraz kampanii społecznych.

Do przerażających statystyk doliczyć możemy również ostatnie wnioski Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak wynika z analiz UFG o ponad 50% zwiększyła się liczba kierowców bez obowiązkowego oc samochodu. Polisa OC stanowi ochronę przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych pozostałym osobom, uczestniczącym w wypadku. Przypomnijmy, że wynikający z ustawy obowiązek wykupienia oc samochodu ma każdy posiadacz pojazdu, najpóźniej w dniu jego rejestracji. Kierowcy bez obowiązkowego ubezpieczenia powodują rocznie około 5500 wypadków.

Nie każdy zdaje sobie też sprawę z faktu, że za wypadki te, paradoksalnie, płacą ci, którzy wykupili oc samochodu. W jaki sposób? Ze swoich składek, z których z kolei towarzystwa ubezpieczeniowe płacą składkę na UFG. Braku oc samochodu nie możemy tłumaczyć wysokimi cenami oc samochodu, bowiem jeśli kogoś stać na auto powinno być i stać go na wykupienie ubezpieczenia obowiązkowego.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności