Artykuły i porady

Kiedy AC jest obowiązkowe?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (2 Głosów)

24280-Kiedy-AC-jest-obowiazkowe

Autocasco to dobrowolna polisa, która chroni właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami szkód, które powstały z przyczyn niezależnych od niego, np. kradzieży, wandalizmu, żywiołów itp. W niektórych sytuacjach AC jest jednak obowiązkowe. Sprawdźmy, kiedy.

Obowiązek wykupienia polisy AC występuje najczęściej podczas udzielania kredytu samochodowego przez bank.

Kredyty samochodowe są znacznie tańsze od standardowych kredytów gotówkowych, przyznawanych na dowolny cel, jednak sposób zużytkowania przydzielonych środków jest już znacznie bardziej ograniczony. Tego typu pożyczki są dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują kupno nowego auta z salonu. Dodatkowo kredyty samochodowe są stosunkowo tanie, a maksymalny okres spłaty to około 10 lat.

Ograniczenia kredytu samochodowego

Decydując się na kredyt samochodowy, musimy liczyć się z tym, że jest to finansowanie celowe, w związku z tym wiąże się ono z ustanowieniem zabezpieczenia. Podpisując umowę kredytową, zgadzamy się na ustanowienia współwłasności samochodu. Bank w ten sposób zabezpiecza swoje interesy na wypadek problemów ze spłatą kredytu. W takim przypadku instytucja finansowa może odebrać samochód kredytobiorcy i w ten sposób odzyskać środki finansowe.

AC za udzielenie kredytu

Jednym z podstawowych kosztów kredytu samochodowego, oprócz oprocentowania, jest także ubezpieczenie AC. Wykupienie tego typu polisy to jeden z warunków udzielenia kredytu samochodowego. Polisa AC musi być przeniesiona na bank - cesja ubezpieczenia AC. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego lub uszkodzenia auta, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na rachunek banku, a nie kredytobiorcy.

Bank się zabezpiecza

Dodatkowo często, poza wpisaniem banku jako współwłaściciela pojazdu, kredytobiorca musi jeszcze złożyć do depozytu w banku kartę pojazdu. Dokument ten zostaje zwrócony z chwilą uregulowania ostatniej raty kredytu. W ten sposób bank zabezpiecza się na wypadek sprzedaży auta w trakcie kredytowania na rynku wtórnym.

W przypadku, gdy klient chce szybko spłacić kredyt wzięty na samochód, powinien zdecydować się na taki, który nie wymaga zabezpieczenia, nawet kosztem wyższego oprocentowania. Jeżeli jednak kredytobiorcy nie zależy na czasie oraz nie zamierza w najbliższym okresie sprzedawać pojazdu, lepiej wziąć kredyt samochodowy z zabezpieczeniem, który gwarantuje niższy procent, ale kosztem pewnych formalności, np. obowiązkowe AC.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

Finanse osobiste

  1. Bankowe Produkty Kredytowe

    Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

    Czytaj dalej

  2. Jak porównywać oferty kredytów?

    Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

    Czytaj dalej

  3. Najlepsze konta osobiste

    Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

    Czytaj dalej

  4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

    Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

    Czytaj dalej

  5. Oszczędzaj z bankiem

    Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności