Artykuły i porady

Ubezpieczenia, a sprzedaż auta. Kiedy przechodzą na nowego właściciela pojazdu?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

Długie miesiące poświęcone na znalezienie idealnego samochodu. Wizyty w stacjach diagnostycznych, sprawdzanie pochodzenia samochodu, papierów. Wnikliwa analiza zapisów umowy, by w końcu… sfinalizować transakcję. Została jeszcze tylko jedna kwestia – co z obowiązującymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi?

 

 

Sprzedaż auta razem z OC

Kwestie związane z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej sprzedawanego auta są jasne, bo regulują je przepisy. Otóż obowiązująca polisa przechodzi na nowego właściciela pojazdu, chyba że zdecyduje on inaczej i w związku z tym wypowie umowę w towarzystwie ubezpieczeniowym. Można tego dokonać w dowolnym momencie. Pamiętając o tym, by nie doszło do przerwy między datami obowiązywania nowej i dotychczasowej polisy. Inaczej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę.

Warto także pamiętać, że dotychczasowy właściciel auta powinien zgłosić ubezpieczycielowi fakt sprzedaży samochodu. Ma na to 14 dni od daty podpisania umowy, inaczej ubezpieczyciel może domagać się opłacenia „zaległych” składek. Sprzedający ma obowiązek przekazać Zakładowi Ubezpieczeń dane Kupującego niezbędne do przepisania polisy OC.

Jeśli polisa OC przejdzie natomiast na nowego właściciela samochodu, to sprzedającemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczeń dobrowolnych takich jak NNW czy Assistance. Niewykorzystana składka za OC zwracana jest tylko w przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia przez Nabywcę pojazdu.

Ubezpieczenie AC? Nie przejdzie

OC to jednak polisa obowiązkowa dla każdego kierowcy – w przeciwieństwie do AC. Autocasco wykupuje się dobrowolnie, toteż zasady związane z tą polisą po sprzedaży samochodu są zgoła inne. Otóż polisa AC po prostu wygasa z chwilą sprzedaży ubezpieczanego samochodu. Nowy właściciel samochodu musi zatem wykupić własne ubezpieczenie AC.

Dotychczasowy właściciel samochodu powinien natomiast zgłosić sprzedaż pojazdu towarzystwu ubezpieczeniowemu.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności