Artykuły i porady

Samochód na kredyt – z czym musimy się liczyć?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

Zakup samochodu na kredyt to powszechna praktyka w naszym kraju. Często ten sposób sfinansowania zakupu samochodu jest wybierany przez osoby, które nie mogą sobie pozwolić na leasing auta. Jednak kredyt samochodowy to szereg formalności oraz koszty związane ze spłatą zobowiązania. Przyjrzymy się, co brać pod uwagę przy wyborze kredytu samochodowego.

 

 

Kredyt samochodowy nie jest niczym nadzwyczajnym. Jest to jeden z najpopularniejszych kredytów udzielanych przez banki. Tegu typu kredyty są udzielane na okres od kilku do kilkunastu lat. Przeważnie jest to okres 8-10 lat. Istotną kwestią jest wiek samochodu. Kredyty na zakup starego auta są udzielane na krótszy okres i posiadają wyższe koszty odsetkowe.

Zaciągając kredyt musimy pamiętać o kosztach. Oprocentowanie kredytu jest zazwyczaj zmienne i uzależnione od stawek WIBOR – czyli ceny pieniądza na rynku międzybankowym. Do stawki bazowej WIBOR banki doliczają swoją marże, która w przypadku ofert kredytów samochodowych może wynosić kilka procent.

Oprócz oprocentowania, na koszty odsetkowe wpływać będzie również prowizja początkowa banku. Prowizja jest pobierana za udzielenie kredytu. Jest naliczana od wartości kredytu. Prowizja początkowa może wynosić od 5 do 10 proc.

Banki przy udzielaniu kredytu samochodowego wymagają przedstawienia wkładu własnego. Są to środki pieniężne przekazywane bankowi na poczet zabezpieczenia kredytu. Jest to zazwyczaj kilkanaście procent wartości samochodu.

Spośród kosztów pozaodsetkowych, należy także wspomnieć o zabezpieczeniu kredytu. Banki, w przypadku kredytów samochodowych ustanawiają zabezpieczenie na polisie ubezpieczeniowej. Bank posiada wtedy 50% praw do ubezpieczenia AC. Drugą formą zabezpieczenia jest przewłaszczenie samochody. W sytuacji braku terminowej spłaty kredytu, bank ma prawo przejąć samochód.

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów kredytu samochodowego jest skorzystanie z oferty banku, w którym jesteśmy stałym klientem. Drugą opcją jest udanie się do banku jednej z marek samochodów – np. Toyota Banku lub Volkswagen Banku. Także sprawdzając ranking ofert można znaleźć najtańszy kredyt samochodowy na polskabankowosc.com.pl.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności