Artykuły i porady

Likwidacja szkody z OC sprawcy – jak postępować?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 Głos)

Likwidacja szkody z OC sprawcy – jak postępować?

Stłuczka, kolizja, wypadek to słowa, które przyprawiają każdego kierowcę o szybsze bicie serca. Zdarzają się nawet, gdy jeździmy uważnie – nie z naszej winy. Co w sytuacji, gdy to my jesteśmy strona poszkodowaną? Poniższe rady rozwieją Wasze wątpliwości co do likwidacji szkody z OC sprawcy.

Spisz oświadczenie

Pierwszą czynnością w przypadku szkody spowodowanej przez inny pojazd powinno być wspólne sporządzenie oświadczenia jeszcze na miejscu zdarzenia.

Powinno ono zawierać:

 • wszystkie dane osobowe uczestników (imię i nazwisko, adres, numer i serię dowodu osobistego, kategorię posiadanego prawa jazdy),
 • datę i okoliczności zdarzenia,
 • marki i numery rejestracyjne samochodów,
 • nazwę zakładu ubezpieczeń pojazdu sprawcy, jego numer polisy OC oraz okres ważności ubezpieczenia.

 

Należy pamiętać, aby w takim oświadczeniu zawrzeć informację o przyznaniu się sprawcy do spowodowania kolizji. Im dokładniej i rzetelniej sporządzone jest takie oświadczenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo problemów z likwidacją szkody, dlatego ważne jest opisanie z szczegółami przebiegu zdarzenia oraz skutków kolizji. Przydatne może okazać się wymienienie w oświadczeniu z imienia i nazwiska świadków, a także zrobienie zdjęć przedstawiających miejsce zdarzenia wraz z uszkodzeniami pojazdów.

Jeżeli w wyniku wypadku nikt nie został ranny ani nie zginął, nie musisz wzywać policji. W przypadku, kiedy wina nie jest ewidentna lub sprawca nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności należy powiadomić policję, która ustali okoliczności kolizji.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem sprawcy

Kolejnym krokiem jest jak najszybszy kontakt z ubezpieczycielem, u którego sprawca zdarzenia posiada polisę. Zgłoszenia szkody możesz dokonać osobiście w oddziale ubezpieczyciela sprawcy lub dzwoniąc na infolinię bądź korzystając z serwisu internetowego. Jest to odpowiedni moment na załączenie do wniosku zdjęć wykonanych na miejscu kolizji oraz wymaganych dokumentów.

Czas na wizytę rzeczoznawcy

Zgodnie z prawem zakład ubezpieczeń ma obowiązek w ciągu 7 dni wykonać oględziny w celu dokonania oceny technicznej uszkodzonego pojazdu. Przed wizytą rzeczoznawcy nie powinno się dokonywać napraw samochodu, ponieważ bardzo prawdopodobne są późniejsze problemy z ustaleniem wielkości uszkodzeń auta.

Naprawa szkody

Masz do wyboru dwie możliwości likwidacji szkody. Pierwsza z nich polega na naprawie pojazdu w warsztacie i rozliczeniu się z ubezpieczycielem na podstawie faktur. W przypadku drugiej opcji otrzymujesz pieniądze wg kosztorysu i naprawiasz samochód we własnym zakresie. To rozwiązanie wydaje się być prostsze, ponieważ nie musisz przedstawiać przed ubezpieczycielem dokumentacji z naprawy szkody.

Odszkodowanie

Odszkodowanie możesz otrzymać na swoje konto lub upoważnić inną osobę do odbioru. Od zgłoszenia szkody zakład ubezpieczeń ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Jeżeli nie nastąpi to w tym terminie towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek poinformowania osoby o przyczynach oraz wypłacenia tzw. kwoty bezspornej. Maksymalny termin wypłaty całości odszkodowania wynosi 90 dni. W przypadku braku ubezpieczenia OC u sprawcy zdarzenia wypłatą odszkodowania zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, gdzie także należy zgłosić szkodę.

 

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

 3. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności