Artykuły i porady

Likwidacja szkody z OC sprawcy – jak postępować?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 Głos)

Likwidacja szkody z OC sprawcy – jak postępować?

Stłuczka, kolizja, wypadek to słowa, które przyprawiają każdego kierowcę o szybsze bicie serca. Zdarzają się nawet, gdy jeździmy uważnie – nie z naszej winy. Co w sytuacji, gdy to my jesteśmy strona poszkodowaną? Poniższe rady rozwieją Wasze wątpliwości co do likwidacji szkody z OC sprawcy.

Spisz oświadczenie

Pierwszą czynnością w przypadku szkody spowodowanej przez inny pojazd powinno być wspólne sporządzenie oświadczenia jeszcze na miejscu zdarzenia.

Powinno ono zawierać:

  • wszystkie dane osobowe uczestników (imię i nazwisko, adres, numer i serię dowodu osobistego, kategorię posiadanego prawa jazdy),
  • datę i okoliczności zdarzenia,
  • marki i numery rejestracyjne samochodów,
  • nazwę zakładu ubezpieczeń pojazdu sprawcy, jego numer polisy OC oraz okres ważności ubezpieczenia.

 

Należy pamiętać, aby w takim oświadczeniu zawrzeć informację o przyznaniu się sprawcy do spowodowania kolizji. Im dokładniej i rzetelniej sporządzone jest takie oświadczenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo problemów z likwidacją szkody, dlatego ważne jest opisanie z szczegółami przebiegu zdarzenia oraz skutków kolizji. Przydatne może okazać się wymienienie w oświadczeniu z imienia i nazwiska świadków, a także zrobienie zdjęć przedstawiających miejsce zdarzenia wraz z uszkodzeniami pojazdów.

Jeżeli w wyniku wypadku nikt nie został ranny ani nie zginął, nie musisz wzywać policji. W przypadku, kiedy wina nie jest ewidentna lub sprawca nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności należy powiadomić policję, która ustali okoliczności kolizji.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem sprawcy

Kolejnym krokiem jest jak najszybszy kontakt z ubezpieczycielem, u którego sprawca zdarzenia posiada polisę. Zgłoszenia szkody możesz dokonać osobiście w oddziale ubezpieczyciela sprawcy lub dzwoniąc na infolinię bądź korzystając z serwisu internetowego. Jest to odpowiedni moment na załączenie do wniosku zdjęć wykonanych na miejscu kolizji oraz wymaganych dokumentów.

Czas na wizytę rzeczoznawcy

Zgodnie z prawem zakład ubezpieczeń ma obowiązek w ciągu 7 dni wykonać oględziny w celu dokonania oceny technicznej uszkodzonego pojazdu. Przed wizytą rzeczoznawcy nie powinno się dokonywać napraw samochodu, ponieważ bardzo prawdopodobne są późniejsze problemy z ustaleniem wielkości uszkodzeń auta.

Naprawa szkody

Masz do wyboru dwie możliwości likwidacji szkody. Pierwsza z nich polega na naprawie pojazdu w warsztacie i rozliczeniu się z ubezpieczycielem na podstawie faktur. W przypadku drugiej opcji otrzymujesz pieniądze wg kosztorysu i naprawiasz samochód we własnym zakresie. To rozwiązanie wydaje się być prostsze, ponieważ nie musisz przedstawiać przed ubezpieczycielem dokumentacji z naprawy szkody.

Odszkodowanie

Odszkodowanie możesz otrzymać na swoje konto lub upoważnić inną osobę do odbioru. Od zgłoszenia szkody zakład ubezpieczeń ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Jeżeli nie nastąpi to w tym terminie towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek poinformowania osoby o przyczynach oraz wypłacenia tzw. kwoty bezspornej. Maksymalny termin wypłaty całości odszkodowania wynosi 90 dni. W przypadku braku ubezpieczenia OC u sprawcy zdarzenia wypłatą odszkodowania zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, gdzie także należy zgłosić szkodę.

 

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

Finanse osobiste

  1. Bankowe Produkty Kredytowe

    Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

    Czytaj dalej

  2. Jak porównywać oferty kredytów?

    Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

    Czytaj dalej

  3. Najlepsze konta osobiste

    Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

    Czytaj dalej

  4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

    Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

    Czytaj dalej

  5. Oszczędzaj z bankiem

    Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności