Artykuły i porady

W jakich przypadkach ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

Okazuje się, że nie tylko kierowcy zobowiązani są do płacenia obowiązkowej składki OC. Oprócz kierowców również członkowie szeregu innych grup społecznych muszą posiadać aktualną polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Kto dokładnie posiada obowiązek wykupienia tego rodzaju „zabezpieczenia”?

 

Najbardziej liczną grupę, jeśli chodzi o omawianą kwestię, stanowią oczywiście właściciele pojazdów mechanicznych. Oprócz tego do regularnego opłacania składek OC zobowiązani są również: komornicy sądowi, adwokaci, radcowie prawni czy notariusze. Dodatkowo podobny obowiązek nałożony został na rzeczników patentowych, podmioty, które wykonują doradztwo podatkowe, architektów oraz inżynierów budownictwa. Konieczne jest również wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu działalności brokera ubezpieczeniowego. Także rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości, rolnicy z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego są zobowiązani do wykupienia rzeczonej polisy. Obowiązek ten obejmuje ponadto użytkowników, przewoźników i innych przedsiębiorców prowadzących działalność lotniczą w związku z ruchem statku powietrznego, podmioty przyjmujące zamówienia na wykonywanie świadczenia zdrowotnego, a także organizatorów imprez masowych.  

Zadbanie o nabycie tego rodzaju polisy to oczywiście, oprócz obowiązku, również całkiem mądre posunięcie, dzięki któremu można uniknąć konsekwencji nieprzyjemnych zdarzeń losowych, na skutek których uszczerbku doznało zdrowie lub majątek osób trzecich. Jeśli chodzi o ustawowy obowiązek wykupienia OC, warto mieć na względzie również kary finansowe grożące za nieposiadanie odpowiedniego dokumentu poświadczającego posiadanie polisy. W przypadku kierowców pojazdów mechanicznych za brak tego rodzaju „świstka” grozi kara w wysokości dwu- lub trzykrotności aktualnej dla danego roku płacy minimalnej. Jak widać, uchylanie się od ustawowego obowiązku jest więc dość mocno nieopłacalne, szczególnie że w wielu przypadkach możliwe jest uzyskanie zniżki, za sprawą której ponoszone koszty nie są aż tak dotkliwe. W zamian za to otrzymuje się gwarancję pomocy finansowej w sytuacji, w której nasze postępowanie lub nieszczęśliwy wypadek sprawia, że nie jesteśmy zobowiązani pokrywać zaistniałych na skutek wypadku ogromnych kosztów z własnej kieszeni. Warto w związku z tym pomyśleć o polisie OC nawet wówczas, gdy przepisy nie nakładają takiego obowiązku.

Więcej informacji: http://wypowiedzenieoc.com.pl/

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

Finanse osobiste

  1. Bankowe Produkty Kredytowe

    Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

    Czytaj dalej

  2. Jak porównywać oferty kredytów?

    Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

    Czytaj dalej

  3. Najlepsze konta osobiste

    Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

    Czytaj dalej

  4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

    Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

    Czytaj dalej

  5. Oszczędzaj z bankiem

    Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności