Artykuły i porady

Wybieramy towarzystwo ubezpieczeniowe

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (1 Głos)

sejf

Ostatnie badania wykazały, że coraz mniej Polaków ubezpiecza siebie oraz swój majątek, ponieważ nie wierzą w wypłatę odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jak wybrać dobrego ubezpieczyciela?

Każdy chciałby, aby jego ubezpieczenie było jak najlepsze, dlatego zanim podejmie ostateczną decyzję co do podpisania umowy z konkretnym ubezpieczycielem, przegląda wiele ofert. Nie jest to proste, bowiem najczęściej konsumenci kierują się informacjami medialnymi, które nie zawsze są pełne. Dla przeciętnego człowieka rynek ubezpieczeniowy jest bardzo skomplikowany, niedostępny i mało wiarygodny. Umowy ubezpieczeniowe są tak konstruowane, aby ubezpieczyciel naliczył i wypłacił jak najniższe ubezpieczenie, a w niektórych przypadkach nie wypłacił go wcale. Ogólne Warunki Ubezpieczenia, często proponowane do zapoznania przed podpisaniem umowy, tworzone są przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Czy można im wierzyć?

Na rynku ubezpieczeniowym jest coraz większa rywalizacja, powstają nowe firmy ubezpieczeniowe oferujące tańsze ubezpieczenia, pozornie lepsze warunki i lepszą ochronę. Tymczasem w momencie, gdy dochodzi do szkody, często trudno jest dostać odszkodowanie. Dlatego najlepiej szukać ubezpieczeń w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, uznanych na rynku oraz przez klientów. Tylko czy można takie w ogóle znaleźć?

Warto spróbować w PZU, Warcie czy też w ING. Dobrze jest poznać opinie innych osób, które mają wykupione ubezpieczenia i są z nich zadowolone. Nie można powiedzieć, że wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają złe intencje, dlatego należy dokładnie sprawdzać rankingi, analizować oferty, a przede wszystkim czytać umowy ubezpieczeniowe przed ich podpisaniem. Jeżeli będą w nich zapisy niekorzystne dla klienta, należy domagać się ich usunięcia. W przypadku, gdy firma ubezpieczeniowa tego nie zrobi, należy ją zmienić.
Pomocne mogą się okazać internetowe porównywarki ubezpieczeniowe.

Z pewnością niektórym towarzystwom ubezpieczeniowym trudno będzie odzyskać zaufanie, które stracili już w oczach klientów. Nie pomagają im również informacje o karach nałożonych na ubezpieczycieli za wprowadzanie niedozwolonych klauzul do umów ubezpieczeniowych. Prawdą jest, że gros konsumentów nie czyta zawieranych umów, nie mówiąc już o Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń, co składania niektórych ubezpieczycieli do umieszczania w dokumentach niekorzystnych dla ubezpieczających się zapisów, co później wiąże się z karami dla towarzystw. Trzeba jednak zaznaczyć, że nieuczciwe praktyki, jak wykazują to liczne kontrole, występują niezwykle rzadko.

Wybór najkorzystniejszego ubezpieczyciela i najlepszego ubezpieczenia jest więc dość skomplikowany i dlatego dobrze jest skonfrontować swoje dane z opinią brokera ubezpieczeniowego. Nie agenta ubezpieczeniowego, który będzie proponował swoją firmę, lecz brokera, ewentualnie doradcę finansowego.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności