Artykuły i porady

Wypowiedzenie umowy oc

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (1 Głos)

Wypowiedzenie umowy oc

Umowa ubezpieczenia oc zazwyczaj zawarta zostaje na rok. Jeszcze do niedawna jeśli kierowca nie poinformował w porę towarzystwa ubezpieczeniowego o rezygnacji z polisy, była on automatycznie przedłużana. Z dniem 11 lutego 2012 roku weszła jednak nowelizacja ustawy ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która wprowadziła istotne zmiany w zakresie ubezpieczenia obowiązkowego, korzystne dla kierowców.

Na czym polegają te zmiany i jakie są korzyści z nowelizacji? Wypowiedzenie umowy oc może nastąpić w dwóch sytuacjach. Po pierwsze: gdy zbliża się termin zakończenia umowy oc z towarzystwem ubezpieczeniowym i zastanawiamy się nad tym, czy kontynuować ubezpieczenie w tym właśnie zakładzie czy też zmienić ubezpieczyciela. W przypadku jeśli chcemy pozostać przy dotychczasowym towarzystwie, nie musimy robić nic, umowa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Jeśli jednak chcemy zmienić ubezpieczyciela należy pamiętać, że wypowiedzenie umowy oc powinno być złożone najpóźniej na dzień przed terminem jej wygaśnięcia.

Porównaj ubezpieczenia OC. Wykup polisę on-line lub przez telefon.

Zmiany z lutego tego roku wprowadzają jednak pewne udogodnienie. Mianowicie teraz wystarczy wysłać wypowiedzenie umowy oc listem poleconym Pocztą Polską na dzień przed jej wygaśnięciem. Decyduje data nadania przesyłki. Kierowca powinien również pamiętać o zachowaniu dowodu nadania.

Nie obowiązuje to jednak kierowców, którzy zawarli umowy oc przed dniem 10 lutym 2012 roku. Tych kierowców obowiązują stare zasady. Druga sytuacja, gdy możemy wypowiedzieć umowę oc to kupno samochodu używanego. Wówczas zastanawiamy się, czy kontynuować polisę wykupioną przez poprzedniego właściciela auta czy też wypowiedzieć ją i podpisać umowę o ubezpieczenie oc z innym towarzystwem.

Jeśli chcemy kontynuować oc wykupione przez poprzedniego właściciela, nie musimy robić nic - dotychczasowa umowa będzie kontynuowana do dnia jej wygaśnięcia. Jeśli jednak kierowca chce ją wypowiedzieć, może zrobić to w dowolnym momencie od dnia zakupu samochodu. Wypowiedzenie umowy oc powinno mieć formę pisemną. To sprzedający auto powinien powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, ze samochód zmienił właściciela.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

Finanse osobiste

  1. Bankowe Produkty Kredytowe

    Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

    Czytaj dalej

  2. Jak porównywać oferty kredytów?

    Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

    Czytaj dalej

  3. Najlepsze konta osobiste

    Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

    Czytaj dalej

  4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

    Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

    Czytaj dalej

  5. Oszczędzaj z bankiem

    Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności