Artykuły i porady

Co kierowcy zarzucają ubezpieczycielom?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 Głos)

Co kierowcy zarzucają ubezpieczycielom?, polisa oc, ubezpieczenie oc, towarzystwa ubezpieczeniowe

Mnożą się skargi kierowców na obowiązkowe ubezpieczenie OC. W 2012 roku do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło o prawie 7% więcej skarg niż w roku wcześniejszym. Na co najczęściej skarżą się kierowcy?

Wiele z tych skarg dotyczyło jeszcze sytuacji, gdy polisa OC była automatycznie wznawiana po roku, a więc tzw. podwójnego OC. Przypomnijmy, że od 11 lutego 2012 obowiązuje nowelizacja ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach, która likwiduje ten problem. Obecnie właściciel samochodu może w każdej chwili wypowiedzieć umowę OC, jeśli zapomniał tego zrobić, a ubezpieczył się w innym towarzystwie. Ponad to polisa OC nie jest automatycznie przedłużana po sprzedaży samochodu.

Znowelizowane przepisy zniosły również drugi rodzaj problemów, na jaki narzekają kierowcy na linii właściciel auta a ubezpieczyciel. Chodziło mianowicie o problemy z odzyskaniem niewykorzystanej składki po zbycie się samochodu. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe są zobowiązani do zwrotu niewykorzystanej części składki za każdy dzień, a nie, jak było dotychczas, za pełny miesiąc. Również ta zasada obowiązuje ubezpieczenia wykupione po 11 lutym 2012 roku.

Standardowo już duża część skarg dotyczy wypłaty odszkodowań, a konkretnie odmowy wypłaty całości lub części odszkodowania, a także wypłaty zaniżonych odszkodowań, z których potrącono koszty ze względu na zużyci samochodu, jego części itp.

Oblicz online nową składkę OC/AC i skorzystaj z urodzinowej obniżki cen w Link4!

Kierowcy narzekają również na wysokość składek, zwłaszcza gdy kierowca kontynuował umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowy.

Rzecznik Ubezpieczonych to instytucja, która reprezentuje interesy ubezpieczanych i ubezpieczających, uposażonych i uprawnionych z tytułu ubezpieczenia wobec towarzystw i funduszy emerytalnych. Do Rzecznika Ubezpieczonych można zgłosić skargi z zakresu ubezpieczeń gospodarczych. Zazwyczaj najliczniejsza grupa zgłaszanych skarg to skargi na ubezpieczenia komunikacyjne.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności