Artykuły i porady

Ubezpieczenie OC: kto i kiedy wypłaca odszkodowanie?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 3.00 (1 Głos)

Ubezpieczenie OC: kto i kiedy wypłaca odszkodowanie?

Większość kierowców ubezpieczenie OC traktuje jako uciążliwy obowiązek - trzeba je wykupić i trzeba za nie zapłacić, a z reguły nic ono nam nie daje.

Rzeczywiście prawda jest taka, że ubezpieczenie OC zaczynamy doceniać wówczas, gdy przytrafi nam się wypadek lub kolizja. Zasada działania ubezpieczenia OC polega na tym, że w razie wypadku, który spowodował kierowca ubezpieczonego samochodu, poszkodowanym zostanie wypłacone odszkodowanie ze jego składek OC. Ubezpieczenie OC chroni nas zatem przed konsekwencjami finansowymi, które powstały na skutek szkód wyrządzonym przez nas w ruchu drogowym.

Oczywiście nie wszystkie szkody możemy pokryć z naszych składek ubezpieczeniowych, dlatego też wyróżniany dwa rodzaje odszkodowań gwarantowanych: za szkody majątkowe - suma gwarancyjna wynosi tu do 1 mln euro oraz za szkody osobowe - tu suma gwarancyjna wynosi do 5 mln euro. Jeśli kierowca, który spowodował wypadek, nie jest ubezpieczony, wówczas odszkodowanie za niego wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Instytucja ta finanse na to posiada bowiem od towarzystw ubezpieczeniowych, które wypłacają jej należytą kwotę z opłacanych przez kierowców składek.

Porównaj ubezpieczenia OC - Oblicz składkę - Wykup polisę on-line

Oczywiście UFG ma pełne prawo do domagania się zwrotu pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania od kierowcy, który nie posiadał ważnego OC. UFG zbiera również pieniądze z kar nałożonych na osoby, które nie wykupiły obowiązkowego ubezpieczenia. A obecnie są to całkiem pokaźne kwoty. Zależą one od tego, jak długo samochód jest nieubezpieczony. I tak za brak OC do 3 dni zapłacimy 20% pełnej kwoty kary, za brak OC od 4 do 14 dni - 50%. Pełną karę - 100% - zapłacimy wówczas, gdy samochód jest nieubezpieczony powyżej 14 dni.

Wyznacznikiem tej kwoty jest minimalne wynagrodzenie w Polsce. Maksymalna kara dla kierowcy jeżdżącego autem bez ważnej polisy OC powyżej dwóch tygodni wynosi obecnie 3200 zł.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności