Artykuły i porady

Wirtualny policjant sprawdzi ważność OC

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (1 Głos)

Wirtualny policjant sprawdzi ważność OC

Od kilku dni obowiązują nowe zasady wypowiadania ubezpieczenia OC. Z jednej strony likwidują one problem tzw. podwójnego OC, z drugiej jednak zwiększają ryzyko kupna samochodu używanego z nieaktualną polisą OC.

Ponadto przypomnijmy, że według nowych zasad kierowca w momencie zakupu samochodu z tzw. "drugiej ręki" może korzystać z OC zakupionego przez poprzedniego właściciela pojazdu. Jednakże po upływie jego ważności, polisa nie zostanie automatycznie odnowiona. Jeśli sami nie zawieraliśmy poprzedniej umowy z ubezpieczycielem, z łatwością może nam się zdarzyć zapomnieć o wykupieniu OC po wygaśnięciu obecnej.

Niedopilnowanie tego obowiązku jest obecnie bardzo kosztowne - maksymalna kara za brak OC dla samochodów osobowych od 2013 wynosi 3,2 tys. zł. Wzrasta również liczba kierowców bez ważnego OC namierzonych przez tzw. wirtualnego policjanta. Od dwóch lat Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi bazę, zawierającą informację o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach OC i AC. W wykryciu przerw w kontynuacji ubezpieczeń pomaga program zwany właśnie wirtualnym policjantem. Zatem kara za brak OC może zdarzyć się kierowcy, który nie uczestniczył w kontroli drogowej. Dzięki wirtualnemu policjantowi w 2012 roku fundusz wykrył 4,5 tysiąca kierowców bez OC.

Porównaj ubezpieczenia OC nawet u 55 ubezpieczycieli

Przypomnijmy, że ubezpieczenie OC ma obowiązek posiadać każdy właściciel zarejestrowanego samochodu, niezależnie od tego, czy auto jest użytkowane. W pierwszej połowie 2013 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zamierza uruchomić kolejny program wykrywający. Krokiem następnym ma być wykorzystanie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie w ten sposób kontrolował, które ubezpieczenie OC zostało wykupione juz po dacie rejestracji auta. Za to również przyjdzie kierowcom zapłacić karę.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności