Artykuły i porady

Zmiany w OC obowiązują już wszystkich

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (1 Głos)

Zmiany w OC obowiązują już wszystkich

Zmiany w ubezpieczeniach komunikacyjnych, wprowadzone nowelizacją z 11 lutego 2012 toku, obowiązują już wszystkich kierowców. Co to dla nich oznacza?

 

Przede wszystkim koniec podwójnego OC. W pułapkę podwójnego OC zazwyczaj wpadali kierowcy kupujący używany samochód. Zawierając umowę OC z wybranym przez siebie towarzystwem ubezpieczeniowym, zapominali o polisie wykupionej przez poprzedniego właściciela. Jeśli zatem nie zdążyli jej wypowiedzieć płacili podwójną składkę - ubezpieczycielowi, którego wybrali sami oraz ubezpieczycielowi poprzedniego właściciela. Nowelizacja wprowadzona w życie w zeszłym roku definitywnie rozwiązuje ten problem. Zgodnie z nią obecnie kierowca, aby nie płacić dwóm towarzystwom ubezpieczeniowym, powinien wypowiedzieć umowę nie później niż na jeden dzień przed upływem roku od jej zawarcia z ubezpieczycielem.

 

Porównaj ubezpieczenia OC - Wykup on-line lub przez telefon

Może to zrobić poprzez agenta ubezpieczeniowego, jak i wysłać rezygnację listem poleconym nadanej w placówce Poczty Polskiej - wówczas decydująca będzie data nadania listu. Dotychczas decydowała data dostarczenia rozwiązania umowy do ubezpieczyciela. Jednak już w momencie rezygnacji z umowy, kierowca musi mieć już ważne i opłacone ubezpieczenie OC w innym, wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym. Co więcej, po nowelizacji ustawy, ubezpieczenie OC nie będzie mogło być przez towarzystwo automatycznie odnowione po upływie roku od podpisania z nim umowy. Umowa po upływie roku ulegnie wygaśnięciu, o czym Twój ubezpieczyciel ma obowiązek Cię poinformować najpóźniej na dwa tygodnie przed tym faktem.

Jeszcze w zeszłym roku zmiany te nie obowiązywały wszystkich kierowców, a jedynie tych, którzy zawarli umowę o ubezpieczenie OC po 10 lutym 2012 roku. Obecnie zatem wszystkie polisy OC zawarte jeszcze na starych warunkach straciły ważność. Nowelizacja ustawy obowiązuje już wszystkich kierowców.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności