Artykuły i porady

Nowoczesne środki transportu

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 Głos)

Posiadanie samochodu nie jest obecnie jedynie luksusem, ale coraz częściej jest to konieczność, zwłaszcza w przypadku osób, które mieszkają na przedmieściach dużych miast i muszą dojechać do pracy. Jednak takie dojazdy kojarzą się z korkami i bardzo wysokimi kosztami utrzymania samochodu, nawet pomimo chwilowej obniżki cen paliwa.

Rozwiązaniem może być zamiana paliwa - jeszcze kilka lat temu niezwykle popularne były instalacje gazowe, które sprzyjały obniżeniu kosztów dojazdu. Obecnie świadomi kierowcy chętniej sięgają po samochody hybrydowe, chociaż cena samochodu hybrydowego sprawia, że nie jest to pojazd dostępny dla każdego. Wysokie ceny takich samochodów to głównie koszt droższej instalacji i silnika, który może pracować zarówno jako silnik elektryczny, jak i silnik spalinowy, ale wykorzystujący bardzo małe ilości benzyny - wersje popularnych samochód średniej klasy pozwalają obniżyć zużycie paliwa w warunkach miejskich nawet jedynie do 1/3 zużycia przy klasycznym silniku spalinowym. 

Pierwsze samochody hybrydowe były wyprodukowane już w 1997 roku i były to samochody marki Toyota. Przez te lata cena samochodu z napędem hybrydowym obniżyła się, a na rynku obecne są samochody osobowe i ciężarowe wielu marek, oferowane z silnikami hybrydowymi. Jednak decydując się na taki samochód warto rozważyć, czy powinien to być samochód z pełnym czy z częściowym napędem hybrydowym. Częściowy napęd hybrydowy to również oszczędność paliwa, jednak jest ona obniżona o 20% w porównaniu z klasycznymi samochodami z silnikami spalinowymi. W tym przypadku napęd hybrydowy jest włączany jedynie w wybranych sytuacjach, np. w czasie zjeżdżania z górki.

Coraz częściej świadomość ekologiczna i niski koszt przejechania 100 km sprawiają, że kierowcy sięgają po samochody elektryczne. Klasycznie rozumiane samochody elektryczne zwykle są ładowane z zewnętrznych źródeł - takie rozwiązanie, zwane plug-in, jest dodatkowo wsparte o silnik spalinowy. Ze względu na zwiększoną popularność wielu rozwiązań hybrydowych cena samochodu hybrydowego sukcesywnie się obniża. Niektóre kraje, aby zwiększyć ilość samochodów hybrydowych, oferują dodatkowe dopłaty do każdego samochodu z takim napędem.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności