Artykuły i porady

Wyższe ceny ubezpieczenia samochodu dla kobiet

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

Wyższe ceny ubezpieczenia samochodu dla kobiet, ubezpieczenie samochodu, towarzystwa ubezpieczeniowe, podwyżki oc

Sejm przyjął ustawę zakazującą różnicowania cen ubezpieczeń ze względu na płeć. Wynikiem tego kobiety zapłacą więcej za ubezpieczenie samochodu i ubezpieczenie na życie.

Zmiany są skutkiem wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 1 marca 2011 roku. Dotychczas kobiety mogły liczyć na niższą cenę polisy OC ze względu na to, że statystycznie powodują mniej wypadków i jeżdżą ostrożniej. Jeśli nowelizacja ustawy wejdzie życie i zniknie kryterium różnicowania ze względu na płeć, kobiety zapłacą więcej za ubezpieczenie samochodu niż wynikałoby to z ich sposobu jazdy. Statystycznie najmniej wypadków i kolizji powodują młode kobiety, 20-30-letnie. One też najrzadziej łamią przepisy drogowe. W związku z tym ubezpieczenie samochodu mogło je wynieść, jak oceniają eksperci, nawet aż o 40% mniej.

Czy więc aż o tyle mogą zostać podniesione ceny dla kobiet?

Tego jeszcze nie widomo, bowiem towarzystwa ubezpieczeniowe stosują swoje własne kalkulatory i wyceniają wysokość stawek, szacując ewentualne ryzyko. Zatem decyzja co do tego, jak bardzo zmieni się wysokość stawek będzie leżała w decyzji ubezpieczyciela. Trudno więc ocenić, o ile wzrosną ceny. Na pewno firmy będą musiały ponieść koszty związane z tymi zmianami, chociażby pokryć koszty wprowadzenia nowych systemów informatycznych.

Sprawdź, jak tanie może być Twoje oc!

Przedstawiciele branży podkreślają, że będzie trudno te zmiany szybko zaakceptować i wprowadzić, wielu z nich nie jest po prostu na nie gotowych. Do tej pory narzucane przez Unię Europejską przepisy zakazujące dyskryminacji ze względu na płeć omijały branżę ubezpieczeniową. Zresztą nie jest to tylko problem Polski, często w podobnym natężeniu pojawia się w innym krajach.

Porównaj ubezpieczenia OC i AC, wykup polisę on-line lub przez telefon

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ma wejść w życie z dniem 21 grudnia 2012 roku. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły jednak podwyżki wprowadzać już.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności