Artykuły i porady

Ubezpieczamy ścigacza - ile kosztuje polisa OC?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (1 Głos)

29386-Ubezpieczamy-scigacza---ile-kosztuje-polisa-OC

Od 1 stycznia 2016 r. za brak ważnego OC motocykliści zapłacą nawet 620 zł mandatu. Konsekwencje finansowe braku polisy mogą być jednak jeszcze większe w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku – wtedy z własnej kieszeni można zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych. Sprawdź, ile wydasz na ubezpieczenie swojego ścigacza.

Jeśli kupiłeś używany jednoślad z aktywną polisą OC, pamiętaj o jej przedłużeniu lub wykupieniu nowej, w dowolnym towarzystwie. Po zmianach w przepisach umowa ubezpieczeniowa zawarta przez dotychczasowego właściciela nie ulega bowiem automatycznego przedłużeniu. O wykup ubezpieczenia musisz też zadbać w sytuacji, gdy kupujesz nowy motocykl – i to zanim wyruszysz nim po raz pierwszy na ulicę.

Motocykl bezpieczniejszy od samochodu?

Ze statystyk policji wynika, że wbrew pozorom motocykliści powodują znacznie mniej wypadków niż kierowcy samochodów osobowych. Dane przemawiają na korzyść jednośladów także w przypadku, gdy zestawimy liczbę pojazdów z liczbą wypadków. Po polskich drogach jeździ bowiem ok 1,1 mln motocykli i ponad 15 mln aut, z kolei liczba wypadków spowodowanych przez właścicieli jednośladów w ubiegłym roku wyniosła nieco ponad 1 tys., przy aż 22 tys. spowodowanych przez kierowców samochodów osobowych.

Od czego zależy wysokość składki?

Za ubezpieczenie OC motocykliści płacą mniej niż kierowcy samochodów osobowych. To jednak nie statystyki szkód mają decydujący wpływ na niższą cenę OC, lecz parametry silnika maszyny – a przede wszystkim pojemność skokowa. Im pojemność jest wyższa, tym wyższy jest koszt ubezpieczenia. Naturalnie przy obliczaniu wysokości składki ubezpieczyciele biorą też pod uwagę inne informacje – zarówno dotyczące kierowcy, jak i te, które odnoszą się do danych technicznych pojazdu.

Ubezpieczenie już od 300 zł

Każde towarzystwo gwarantuje w ramach ubezpieczenia OC praktycznie taki sam zakres ochrony. Niektóre z ofert mogą jednak zawierać pewne dodatki w postaci np. pakietu assistance, które podnoszą cenę ubezpieczenia. W praktyce można znaleźć polisy, których ceny zaczynają się już od ok. 300 zł. Z drugiej strony nie brak również polis, które kosztują ponad 600 zł i nie zapewniają przy tym żadnej dodatkowej ochrony np. w ramach pakietu Assistance. To, ile zapłacisz za ochronę ścigacza, zależy jednak przede wszystkim od stażu jazdy, posiadanych zniżek, a także parametrów technicznych pojazdu.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności