Artykuły i porady

Jakie rzeczy analizować przy wyborze lokaty aby znaleźć najlepszą ofertę?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (1 Głos)

Jakie rzeczy analizować przy wyborze lokaty aby znaleźć najlepszą ofertę?

Polacy najchętniej oszczędzają pieniądze lokując je na rachunkach w bankach. Jest to najczęstszy wybór, ponieważ jest najprostszy oraz gwarantuje bezpieczeństwo. Oprócz tego, oszczędzając na oprocentowanych depozytach – czyli np. na lokata bankowych – można zarobić otrzymując odsetki od ulokowanego kapitału. Jak jednak analizować lokaty, aby wybrać najlepszą ofertę?

 

 

Lokaty bankowe posiadają zbór charakterystycznych parametrów, które warto przeanalizować przed wyborem oferty. W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj i wysokość oprocentowania. To od tego parametru zależy ile zarobimy deponując oszczędności na lokacie. W większości przypadków oprocentowanie lokat jest stałe, czyli już na wstępie możemy policzyć jaką kwotę odsetkową otrzymamy. Jeśli chodzi o zmienne oprocentowanie lokat jest ono rzadziej spotykane. W takim przypadku, jeśli posiadamy taką lokatę, oprocentowanie jest uzależnione od czynników rynkowych – takich jak: wysokość inflacji, wysokość stawek WIBOR lub WIBID.

Wybierając lokatę, koniecznie musimy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania. Obecnie nie możemy liczyć na wysokie oprocentowanie z powodu niskich stóp procentowych. Najlepsze depozyty potrafią zagwarantować ok. 4% w skali roku. Z pojęciem oprocentowania wiąże się również kapitalizacja odsetek, które również wpływa na zyski z lokat. Częstsza kapitalizacja, czyli dopisywanie odsetek do rachunku lokaty, oznacza wyższą kwotę odsetkową. Dlatego warto wybierać lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek lub co najmniej miesięczną.

Obok oprocentowania, ważne przy analizie ofert lokat, jest także sprawdzenie terminu zapadalności. Jest to ważne, z tego względu iż deponując oszczędności na lokacie, nie możemy z nich skorzystać przed upłynięciem terminu zapadalności. Jeśli to zrobimy, stracimy wszystkie wypracowane do tego momentu odsetki. Dlatego wybierając lokatę, musimy pamiętać, aby dostosować termin zapadalności lokaty do naszych potrzeb. Najczęściej w Polsce oferowane są lokaty krótkoterminowe – na okres od 1 do 3 miesięcy. Jednak klienci mogą znaleźć także lokaty długoterminowe – nie tak bardzo popularne zarówno wśród klientów banków jak i samych banków.

Wybierając lokaty, należy także pamiętać o dodatkowych warunkach i wymaganiach stawianych przez banki. Najczęściej dotyczy to ofert promocyjnych. Banki w takim przypadku oferują atrakcyjne oprocentowanie na lokacie, pod warunkiem spełnienia przez klienta pewnych wymogów. Chodzi m.in. o ograniczoną liczbę lokat jakie można założyć czy też o konieczność otworzenia rachunku osobistego w danym banku. Często banki ograniczają również kwotę depozytu, jaką można wpłacić na lokatę. Wszystko to warto mieć na uwadze, jeśli chcemy świadomie wybrać najlepszą ofertę.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

Finanse osobiste

  1. Bankowe Produkty Kredytowe

    Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

    Czytaj dalej

  2. Jak porównywać oferty kredytów?

    Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

    Czytaj dalej

  3. Najlepsze konta osobiste

    Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

    Czytaj dalej

  4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

    Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

    Czytaj dalej

  5. Oszczędzaj z bankiem

    Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności