Artykuły i porady

Jakie rzeczy analizować przy wyborze lokaty aby znaleźć najlepszą ofertę?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (1 Głos)

Jakie rzeczy analizować przy wyborze lokaty aby znaleźć najlepszą ofertę?

Polacy najchętniej oszczędzają pieniądze lokując je na rachunkach w bankach. Jest to najczęstszy wybór, ponieważ jest najprostszy oraz gwarantuje bezpieczeństwo. Oprócz tego, oszczędzając na oprocentowanych depozytach – czyli np. na lokata bankowych – można zarobić otrzymując odsetki od ulokowanego kapitału. Jak jednak analizować lokaty, aby wybrać najlepszą ofertę?

 

 

Lokaty bankowe posiadają zbór charakterystycznych parametrów, które warto przeanalizować przed wyborem oferty. W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj i wysokość oprocentowania. To od tego parametru zależy ile zarobimy deponując oszczędności na lokacie. W większości przypadków oprocentowanie lokat jest stałe, czyli już na wstępie możemy policzyć jaką kwotę odsetkową otrzymamy. Jeśli chodzi o zmienne oprocentowanie lokat jest ono rzadziej spotykane. W takim przypadku, jeśli posiadamy taką lokatę, oprocentowanie jest uzależnione od czynników rynkowych – takich jak: wysokość inflacji, wysokość stawek WIBOR lub WIBID.

Wybierając lokatę, koniecznie musimy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania. Obecnie nie możemy liczyć na wysokie oprocentowanie z powodu niskich stóp procentowych. Najlepsze depozyty potrafią zagwarantować ok. 4% w skali roku. Z pojęciem oprocentowania wiąże się również kapitalizacja odsetek, które również wpływa na zyski z lokat. Częstsza kapitalizacja, czyli dopisywanie odsetek do rachunku lokaty, oznacza wyższą kwotę odsetkową. Dlatego warto wybierać lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek lub co najmniej miesięczną.

Obok oprocentowania, ważne przy analizie ofert lokat, jest także sprawdzenie terminu zapadalności. Jest to ważne, z tego względu iż deponując oszczędności na lokacie, nie możemy z nich skorzystać przed upłynięciem terminu zapadalności. Jeśli to zrobimy, stracimy wszystkie wypracowane do tego momentu odsetki. Dlatego wybierając lokatę, musimy pamiętać, aby dostosować termin zapadalności lokaty do naszych potrzeb. Najczęściej w Polsce oferowane są lokaty krótkoterminowe – na okres od 1 do 3 miesięcy. Jednak klienci mogą znaleźć także lokaty długoterminowe – nie tak bardzo popularne zarówno wśród klientów banków jak i samych banków.

Wybierając lokaty, należy także pamiętać o dodatkowych warunkach i wymaganiach stawianych przez banki. Najczęściej dotyczy to ofert promocyjnych. Banki w takim przypadku oferują atrakcyjne oprocentowanie na lokacie, pod warunkiem spełnienia przez klienta pewnych wymogów. Chodzi m.in. o ograniczoną liczbę lokat jakie można założyć czy też o konieczność otworzenia rachunku osobistego w danym banku. Często banki ograniczają również kwotę depozytu, jaką można wpłacić na lokatę. Wszystko to warto mieć na uwadze, jeśli chcemy świadomie wybrać najlepszą ofertę.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

 3. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności