Artykuły i porady

Jak wybrać korzystny pakiet OC i AC?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (1 Głos)

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego, który jest zarejestrowany w Polsce, jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jest to OC komunikacyjne. Można również poszerzyć ochronę ubezpieczeniową o ubezpieczenie AC, czyli autocasco, wykupując pakiet OC i AC. Jak go korzystnie wybrać?

Czym jest ubezpieczenie OC i AC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym dla wszystkich posiadaczy pojazdów podlegających rejestracji. Chroni ono kierujących tymi pojazdami przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych i majątkowych, spowodowanych w ruchu drogowym. Obowiązek wykupienia polisy OC wynika z przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Z kolei, ubezpieczenie autocasco zaliczane jest do grona ubezpieczeń nieobowiązkowych, dobrowolnie wykupywanych przez kierowcę. Jego wykupienie pozwala na ochronę kierowcy przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych przez niego w jego pojeździe. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości całości lub części sumy ubezpieczeniowej za zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie, których identyfikacja jest niemożliwa bądź przez siły natury. Także i przy kradzieży ubezpieczonego auta jego właściciel może liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy autocasco.

Jak wybrać pakiet OC i AC?

Decydując się na wykupienie pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, OC i AC, kierowca zyskuje pełną ochronę przed różnymi zdarzeniami, do jakich może dojść w ruchu drogowym. W pakiecie z reguły ubezpieczenia OC i AC są tańsze, niż gdyby wykupywać je u dwóch różnych ubezpieczycieli. W celu wyboru najkorzystniejszej pod względem ceny i zakresu ochrony oferty na pakiet OC i AC, warto sięgnąć po kalkulator ubezpieczeniowy. Kalkulator OC AC wyliczy na podstawie podanych przez użytkownika kryteriów prawdopodobną wysokość składki ubezpieczeniowej i przedstawi finalnie oferty ubezpieczycieli dostępne na rynku finansowym w Polsce.

Pod uwagę bierze się przy tym czynniki dotyczące kierowcy, m.in. sumę lat bezszkodowej jazdy, długość okresu ubezpieczenia, staż za kierownicą, wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Ważne są także czynniki dotyczące samochodu - marka, model, liczba koni mechanicznych, liczba przejeżdżanych rocznie kilometrów, miejsce parkowania, liczba zabezpieczeń antywłamaniowych i ich typ, przeznaczenie pojazdu i typ podobne. Zniżki na OC i AC przypisywane są indywidualnie bezszkodowym, doświadczonym kierowcom.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie Liberty Ubezpieczenia.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności