Artykuły i porady

Wykorzystanie auta służbowego do celów prywatnych

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

27046-Wykorzystanie-auta-sluzbowego-do-celow-prywatnych

Wykorzystanie auta służbowego do celów prywatnych jest możliwe, ale na określonych warunkach. 1 stycznia 2015 r. obowiązujące do tego czasu zasady się zmieniły. Pracodawcy powinni się z nimi zapoznać, aby później nie mieć kłopotów.

Wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych najczęściej stosowane jest przez małe – jedno- lub kilkuosobowe – firmy. Właściciela takiej firmy najczęściej nie stać na utrzymanie dwóch samochodów. Jest to ekonomicznie nieopłacalne. Również duże firmy stosują tę metodę i pozwalają swoim pracownikom na korzystanie z aut służbowych do prywatnego wykorzystywania.

Zgodnie z przepisami

Wielu przedsiębiorców korzysta z takiego rozwiązania zgodnie z przepisami, ale też w wielu przypadkach samochody służbowe wykorzystywane są do celów prywatnych niezgodnie z zasadami ich użytkowania. Często pracownicy autami służbowymi odwożą swoje dzieci do przedszkola czy szkoły, a żony właścicieli korzystają z aut firmy, robiąc zakupy. Niestety, nie są to odosobnione przypadki. Koszty korzystania ze służbowych aut są wtedy rozliczane ze środków finansowych firmy. Jest to niedopuszczalne i karalne. Należy korzystać ze służbowych aut do celów prywatnych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Skomplikowane rozliczenie

Dla przeciętnego Kowalskiego rozliczenie ryczałtu za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych jest dość skomplikowane. Na szczęście to nie on musi znać się na przepisach, lecz pracodawca lub jego dział księgowy. Konkretnie chodzi o to, by wartość przychodu uzyskanego przez pracownika w ramach korzystanie z auta służbowego doliczyć do innych jego przychodów w konkretnym miesiącu i od łącznej kwoty przychodów obliczyć i odprowadzić składki na ZUS oraz podatek dochodowy.

Od stycznia 2015 roku nowe przepisy

Pracodawcy powinni wiedzieć, że od stycznia tego roku obowiązuje ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która wprowadziła nowe zasady ustalania wartości pieniężnej tzw. nieodpłatnego świadczenia przysługującego w ramach korzystania z auta służbowego do celów prywatnych. Tych zasad pracodawca powinien się trzymać. Pracownik korzystający z takiego rozwiązania nie musi, ale powinien wiedzieć, jak wygląda takie rozliczenie.

Konkretne kwoty

Pracownik, który korzysta z auta służbowego do celów prywatnych, uzyskuje następujące przychody:

  • 250 zł miesięcznie, jeżeli korzysta z samochodu służbowego o pojemności silnika do 1600 cm³,
  • 400 zł miesięcznie, jeżeli korzysta z auta o pojemności powyżej 1600 cm³.

Warto wiedzieć, że nie zawsze należy odprowadzić składki na ZUS. To również reguluje ustawa, z którą osoby zainteresowane mogą się zapoznać.

Pracodawca powinien znać przepisy

Nie ulega wątpliwości, że każdy pracodawca powinien znać obowiązujące przepisy – a więc nie tylko ustawę z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, ale również Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli pracodawca nie zna tych przepisów i nie stosuje ich, może w razie kontroli mieć kłopoty. To w interesie pracodawców leży stosowanie tych przepisów: właściwie rozliczanie ryczałtów oraz odprowadzanie składek na ZUS i podatku dochodowego do US.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

Finanse osobiste

  1. Bankowe Produkty Kredytowe

    Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

    Czytaj dalej

  2. Jak porównywać oferty kredytów?

    Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

    Czytaj dalej

  3. Najlepsze konta osobiste

    Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

    Czytaj dalej

  4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

    Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

    Czytaj dalej

  5. Oszczędzaj z bankiem

    Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności