Artykuły i porady

Jak złożyć skargę na ubezpieczyciela?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

25488-Jak-zlozyc-skarge-na-ubezpieczyciela

Sytuacja, w której ubezpieczyciel nie wywiązuje się należycie z zapisów polisy, może zdarzyć się dość często. Na szczęście klient, czyli osoba pokrzywdzona, może dochodzić swoich praw.

Po wystąpieniu zdarzenia objętego ubezpieczeniem towarzystwo ubezpieczeniowe (TU) ma obowiązek rozpatrzyć wniosek ubezpieczonego o odszkodowanie wynikające z polisy. Musi każde zgłoszenie potraktować z należytą starannością.

Zdarza się jednak, że ubezpieczyciel po zgłoszeniu sprawy zwleka z wypłatą odszkodowania, stara się znaleźć argumenty do wykluczenia jego odpowiedzialności lub stosuje praktyki, które mają na celu zaniżenie należnego klientowi świadczenia. Jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji, należy podjąć kroki, dzięki którym zostaniemy potraktowani sprawiedliwie.

Odwołanie

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jeśli nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela, jest złożenie od niej odwołania do zarządu danego towarzystwa. W piśmie należy dokładnie opisać zdarzenie, które naszym zdaniem upoważnia nas do otrzymania świadczenia z polisy, a także dołączyć do niego wszelkie dowody przemawiające na naszą korzyść.

Gdy sprawa trafia na wyższy szczebel, poza decyzyjność "szeregowego" agenta, decyzje towarzystwa mogą być zupełnie odmienne od początkowych. Zdarza się jednak, że odwołanie nie przynosi skutku.

Rzecznik Ubezpieczonych

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi współpracy i będzie zatwardziale stało na swoim stanowisku, możemy zwrócić się ze skargą do Rzecznika Ubezpieczonych. Rzecznik wysłucha naszych argumentów, a następnie zgłosi się do TU z żądaniem wyjaśnienia całej sytuacji.

Choć rzecznik nie będzie mógł wymusić na zarządzie towarzystwa zmiany wcześniej podjętej decyzji, to będzie mógł wydać opinię, która może mieć kluczowe znaczenie na dalszych etapach dochodzenia swoich racji przez poszkodowanego. Może też dojść do sytuacji, w której ubezpieczyciel uzna, że stoi na straconej pozycji, a to poskutkuje wypłatą odszkodowania.

KNF

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego to kolejna instytucja, do której powinniśmy się zgłosić, po wydaniu opinii przez Rzecznika Ubezpieczonych. KNF ponownie zbada całą sprawę, a w razie konieczności przekaże ją do Komisji Nadzoru Finansowego, która posiada środki do surowego ukarania ubezpieczyciela. 

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

Finanse osobiste

  1. Bankowe Produkty Kredytowe

    Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

    Czytaj dalej

  2. Jak porównywać oferty kredytów?

    Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

    Czytaj dalej

  3. Najlepsze konta osobiste

    Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

    Czytaj dalej

  4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

    Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

    Czytaj dalej

  5. Oszczędzaj z bankiem

    Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności