Artykuły i porady

Odszkodowanie z oc. Jak je uzyskać?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

Odszkodowanie z oc. Jak je uzyskać?

Głównym zadaniem ubezpieczenia oc jest rekompensata poszkodowanym poniesionych strat z polisy sprawcy. Chodzi tu zarówno o straty materialne, jak zniszczony samochód, ale też uszczerbki na zdrowiu, powstałe w wyniku wypadku. Jeśli więc ktoś wjechał w twój samochód zawsze występuj o odszkodowanie. Jak to zrobić?

Przede wszystkim już na miejscu zdarzenia postarajmy się dowiedzieć i spisać jak najwięcej. Może wydać się to trudne, bo często gdy dojdzie do takie zdarzenia, jesteśmy zdenerwowani, jednak pamiętaj - im szybciej załatwisz te kwestie, tym szybciej otrzymasz odszkodowanie. Spisz możliwie jak najwięcej informacji: datę, miejsce wypadku, numer rejestracyjny i markę pojazdu sprawcy, numer jego polisy oc oraz nazwę towarzystwa, które je wystawiła.

Jeśli w wypadku nie było ofiar w ludziach, nie ma obowiązku wzywania policji. Wystarczy spisać oświadczenie o okolicznościach zdarzenia, które sprawca musi podpisać. Jeśli się na to nie zgodzi lub jeśli macie różne poglądy co do przebiegu zdarzenia, wezwij policję. Dobrze by było, jeśli miałbyś świadków, którzy mogliby potwierdzić twoja wersję wydarzenia. Jeśli byłaby taka możliwość, najlepiej, aby razem z tobą poczekali na przyjazd policji, jeśli nie - spisz ich numery telefonów.

Wyliczymy Ci najtańsze OC. Zostaw kontakt >>

Jeśli policja orzeknie, że jesteś w zdarzeniu poszkodowanym, następne co robisz to zgłaszasz się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Ubezpieczyciel powinien przedstawić ci, jakie dokumenty potrzebne będą do uzyskania odszkodowania. Towarzystwa ustalają wysokość odszkodowania w oparciu o wyceny strat, jakim uległo auto, ustalana jest wartość samochodu sprzed i po wypadku. Do ubezpieczyciela sprawcy należy się zgłosić także wtedy, gdy doznaliśmy uszkodzeń ciała.

Co więcej - o odszkodowanie można wystąpić nawet wówczas, gdy już doszliśmy do siebie i po wypadku nie ma żadnych znaków. Towarzystwa ubezpieczeniowe zobowiązane są do pokrycia kosztów leczenia, pobytu w szpitalu, lekarza, rehabilitacji, lekarstw.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

Finanse osobiste

 1. Bankowe Produkty Kredytowe

  Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

  Czytaj dalej

 2. Jak porównywać oferty kredytów?

  Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

  Czytaj dalej

 3. Najlepsze konta osobiste

  Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

  Czytaj dalej

 4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

  Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

  Czytaj dalej

 5. Oszczędzaj z bankiem

  Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności