Finanse osobiste

Oszczędzanie - Konta Oszczędnościowe

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

Jeżeli chcemy oszczędzać nasze pieniądze i jednocześnie zarabiać, możemy skorzystać bogatej oferty bankowych produktów oszczędnościowych. Na rynku istnieje wiele możliwości, więc z pewnością każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Popularne produkty oszczędnościowym, jakie znajdziemy w banku, to konta oszczędnościowe. Jest to specjalny rachunek bankowy, na który i z którego można przelewać pieniądze praktycznie bez ograniczeń. Idealne rozwiązanie dla klientów chcących oszczędzać elastycznie.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest zbliżone do tych znanych z lokat bankowych, jednak czasem na rynku pojawiają się oferty kont oszczędnościowych z oprocentowaniem znacznie przewyższającym oprocentowanie lokat. Zazwyczaj jednak jest to oprocentowanie promocyjne i może być ważne tylko przez określony czas.

Jak wspomniałem wcześniej, środki na koncie oszczędnościowym można wpłacać i wypłacać praktycznie bez ograniczeń. Klient ma możliwość wielokrotnego dokonywania przelewów zewnętrznych, jednak bardzo często tylko jeden przelew w miesiącu jest bezpłatny – za pozostałe należy płacić prowizję.

Co ważne, wypłata środków z konta oszczędnościowego nie wiąże się z utratą wypracowanych odsetek. Te naliczane są w zależności od wysokości oprocentowania rachunku oraz ilości dni, przez jakie pieniądze na nim się znajdowały.

Sprawą istotną przy wyborze konta oszczędnościowego jest wysokość opłat. Jeżeli bank udostępnia tylko jeden bezpłatny przelew w ciągu miesiąca, ważne jest, by wiedzieć ile kosztują kolejne. Podobnie należy sprawdzić, ile kosztuje samo prowadzenie konta oszczędnościowego. Może się okazać że miesięczna opłata jest zdecydowanie wyższa niż wypracowane w międzyczasie zyski!

Do założenia konta oszczędnościowego nie jest wymagana kwota minimalna, jednak banki mogą zastrzec, by klient posiadał dodatkowo konto osobiste.

Najczęściej czytane artykuły

 1. Jak naliczane są zniżki w OC?

  Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

  Czytaj dalej

 2. Jaka kara za brak oc?

  Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

  Czytaj dalej

 3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

  Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

  Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności