Artykuły i porady

Rozwiązanie umowy z COMPENSA

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)

27258-Rozwiazanie-umowy-z-COMPENSA

Umowę ubezpieczeniową można zawrzeć w każdej chwili i rozwiązać na określonych zasadach. Compensa określiła zasady, na jakich można zrezygnować z ubezpieczenia w tej firmie.

Ubezpieczyciele nie lubią, jeżeli ich klienci rezygnują z ubezpieczeń. Niektórzy z nich bynajmniej im tego nie ułatwiają. Na przykład brak jest zapisów, na jakich warunkach można zrezygnować z ubezpieczenia i jak najprościej wypowiedzieć umowę. Tymczasem klient powinien wiedzieć nie tylko, na jakich zasadach może ją podpisać, ale i na jakich może ją wypowiedzieć lub od niej odstąpić.

Nieprzejrzysty rynek ubezpieczeń

Najczęściej klienci nie wiedzą, na jakich zasadach funkcjonuje rynek ubezpieczeniowy, jaki zakres ochrony mają poszczególne ubezpieczenia, jak można zakres ten rozszerzyć i w jakich sytuacjach ubezpieczyciele nie odpowiadają za wyrządzone szkody. Większość klientów tego rynku nie czyta też OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczeń, i nie analizuje umów ubezpieczeniowych. Nie tylko dlatego, że nie wie o ich istnieniu, ale również dlatego, że często napisane są niezrozumiałym dla przeciętnego klienta językiem prawniczym. Dokumenty sporządzane są w wielostronicowych egzemplarzach, a najważniejsze zapisy pisane są drobnym drukiem. Poza tym zazwyczaj agenci ubezpieczeniowi naciskają na szybkie podpisanie umów, zapewniając, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Dopiero później okazuje się, że niekoniecznie umowy są korzystne dla ubezpieczonych.

Czytaj OWU i umowy ubezpieczeniowe

Należy pamiętać, że nikt nie ma prawa nas ponaglać. Każdy może wziąć umowę do domu, a nawet skonsultować jej zapisy oraz OWU z prawnikiem. W OWU oraz umowach ubezpieczeniowych zawarte są wszystkie najważniejsze zapisy, zakres ogólny i podstawowe przepisy, zakres ochrony, wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczycieli, a także zasad podpisywania umów oraz ich rozwiązywania (a przynajmniej takie zapisy powinny tam być). OWU oraz umowy ubezpieczeniowe tworzą ubezpieczyciele na swoich warunkach i zasadach, ale zgodnych z obowiązującymi przepisami. Niestety, nie zawsze tak jest, dlatego należy tak dokładnie je sprawdzać. Compensa stara się wyjaśnić jak najlepiej, na jakich zasadach podpisywane są umowy ubezpieczeniowe oraz jak można je wypowiedzieć.

Compensa daje wskazówki

Wypowiedzenie umowy OC w Compensa odbywa się na ustawowych zasadach. Compensa przygotowała do wydrukowania specjalne formularze, również druk wypowiedzenia np. ubezpieczenia na życie, które można złożyć w każdej chwili w firmie. W formularzu zawarte są wszystkie niezbędne informacje dotyczące ubezpieczającego oraz numer polisy, z której rezygnuje lub odstępuje.

Rozwiązanie umowy ubezpieczeniowej

Zgodnie z OWU ubezpieczający może rozwiązać umowę ubezpieczeniową w trakcie jej trwania. W wypełnionym odpowiednio wniosku należy zaznaczyć, iż pierwsza składka dokonana została w określonym terminie oraz wyznaczonej kwocie. Ten sposób rozwiązania umowy ubezpieczeniowej jest bardzo przejrzysty i zrozumiały dla ubezpieczającego. Jeżeli wszystko odbyło się zgodnie z OWU, ubezpieczający nie powinien mieć problemów z rozwiązaniem umowy.

Można również odstąpić

Od umowy ubezpieczeniowej można również odstąpić, także na określonych zasadach, zapisanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W szczególności należy wiedzieć, że:

  • ubezpieczający ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni, a przedsiębiorca – 7 dni, od dnia zawarcia umowy,
  • umowa przez odstąpienie ulega rozwiązaniu z dniem wpłynięcia wniosku do siedziby firmy,
  • odstąpienie od umowy nie zwalnia ubezpieczającego od opłacenia składki za okres ochronny,
  • w przypadku wypowiedzenia umowy w terminie późniejszym, a przed upływem pełnych dwóch lat opłacania składek, Compensa nie dokonuje zwrotu składek za okres udzielonej ochrony. Decyzja ta spowoduje rozwiązanie umowy ubezpieczenia z końcem okresu, za jaki została opłacona składka.

Czytaj w tym temacie

Najczęściej czytane artykuły

  1. Jak naliczane są zniżki w OC?

    Zakres ubezpieczenia oc jest zawsze taki sam, jedn…

    Czytaj dalej

  2. Jaka kara za brak oc?

    Koszt wykupu polisy OC jest stosunkowo niewielki w…

    Czytaj dalej

  3. Ubezpieczenie OC - zmiany w 2013

    Na skutek nowelizacji ustawy o działalności ubezpi…

    Czytaj dalej

Finanse osobiste

  1. Bankowe Produkty Kredytowe

    Oprócz produktów oszczędnościowych, wśród których …

    Czytaj dalej

  2. Jak porównywać oferty kredytów?

    Jeżeli potrzebujemy zasilenia naszego budżetu doda…

    Czytaj dalej

  3. Najlepsze konta osobiste

    Konto osobiste jest w dzisiejszych czasach niezbęd…

    Czytaj dalej

  4. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste

    Banki w reklamach swoich produktów kredytowych kus…

    Czytaj dalej

  5. Oszczędzaj z bankiem

    Obecnie banki oferują kilka rozwiązań przydatnych …

    Czytaj dalej

W portalu tym w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownikowi wykorzystywane są pliki cookies (ciasteczka). Możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce internetowej. Polityka prywatności